Wykonywanie prezentacji to bardzo ważny element pracy w biurze, szczególnie jeśli zajmujemy się zbieraniem i prezentowaniem danych. To również ważny element pracy w szkole, w której często na zaliczenia będziemy musieli przygotować ją w jak najlepszy sposób. Często jednak popełniamy błędy, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Poprawienie ich zajmie nam kilka minut, ale najpierw musimy uświadomić sobie, że je popełniliśmy.
1. Dramatyczne przejścia między slajdami
Animacje, które są dla nas dostępne w programie do przygotowywania prezentacji, z którego korzystamy, wyglądają ładnie, ale są zupełnie zbędne, kiedy przygotowujemy prezentację na zaliczenie albo do pracy. Długi trwają, nie wyglądają profesjonalnie, a do tego denerwują wszystkich, którzy patrzą na nie po raz dwudziesty i każdy kolejny, w zależności od tego, ile mamy slajdów. Takie przejścia mogą być dobrym pomysłem, kiedy oddzielamy od siebie działy albo nowe partie informacji, ale umieszczone w nieodpowiednich miejscach rozpraszają, a do tego marnują czas każdej osoby, która słucha twojego wystąpienia.
2. Slajdy zapełnione samym tekstem
Na prezentacji powinno się znaleźć jak najmniej tekstu, bez względu, czy przygotowujemy ją dla naszych znajomych, nauczyciela czy zarządu. Nikt nie będzie zainteresowany przeczytaniem jego całości, a jeśli do tego sam powiesz wszystko, co zawiera, to jest on zupełnie zbędny. Niestety bardzo często zdarza się nam wciąż tworzyć takie slajdy. Im mniej tekstu na prezentacji, tym lepiej. Pamiętaj, że sam masz przedstawić wszystkie dane w sposób przejrzysty. Ściśnięte na jednym slajdzie mogą być nieczytelne dla osób o słabszym wzroku, a do tego kiedy są podane w takiej formie, trudniej je zapamiętać.
3. Slajdy, które nie zostaną omówione
Nigdy nie dodawaj do prezentacji zapychaczy. Jeśli twój nauczyciel mówi Ci, że prezentacja ma się składać z dwudziestu slajdów, a treści ledwo starcza na piętnaście, możemy pozwolić sobie na slajd z jednym zdjęciem, ale lepiej unikać tego w każdej innej sytuacji. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze dodatkowy i nieomówiony slajd jest zupełnie zbędny. Po drugie przewijanie go nie tylko zmarnuje nasz czas, ale do tego zbuduje wokół nas niezręczną ciszę, jeśli nie odniesiemy się do tego jednego elementu. Prezentacja musi być konkretna, a każdy zapychacz świadczy o naszym braku wyczucia i profesjonalizmu.
4. Zdjęcia bardzo słabej jakości
Jeśli w prezentacji bardzo chcesz zamieścić jakieś zdjęcie, upewnij się, że jest na tyle wysokiej jakości, że kiedy przepuścisz je przez rzutnik na ścianę w sali konferencyjnej, każdy będzie wiedział, co się na nim znajduje. Nie zawsze możemy znaleźć zdjęcia najwyższej jakości, ale nie warto popadać w przesadę. Jeśli coś jest ewidentnie rozpikselowane na ekranie twojego laptopa, to pozbądź się tego z prezentacji. Zamiast tego dodaj ikonę albo kolejny wykres, byle miejsce po zdjęciu nie zostało puste. Tyle wystarczy, żeby zatuszować jego brak, a jeśli tylko nie było to zdjęcie, które musieliśmy wykorzystać, to nikt nie zauważy, że go nie ma.
5. Źródła jako odnośniki do Wikipedii
Problemy w prezentacjach bardzo często pojawiają się również przy ostatnim slajdzie, na którym powinny znaleźć się źródła. Dotyczy to szczególnie prezentacji szkolnych. Wikipedia to nie źródło. Co prawda możemy brać z niej informacje, ale nie możemy podać jej jako naszego źródła wiedzy, ponieważ w zasadzie ona sama jest tylko streszczeniem innych źródeł, pozbieranych przez encyklopedystę, który napisał dany artykuł. Nawet jeśli twoja wiedza pochodzi tylko i wyłącznie z Wikipedii, to przepisz źródła, na które powołuje się autor danego wpisu. W ten sposób unikniesz najpopularniejszego błędu młodych twórców prezentacji.